30 идеи за декоративни градински кладенци
Да започнем направо – нашите идеи за градински кладенци няма да могат да утолят жаждата ни в горещите летни дни, но могат да ни доставят още по-голяма доза естетическа наслада, да задоволят жаждата ни към още повече красиви ефекти в двора или градината!
И то не защото кладенците не са истински – съвсем реални са, независимо от какви материали са сътворени, просто имат един основен недостатък или пък предимство – те са декоративни!
Голямо богатство е да имаш във вилата си кладенец, от който със собствените си ръце да изтеглиш кофа с ледена вода и да полееш лехичките наоколо, да измиеш верандата или нещо друго, но всъщност изграждането на такъв алтернативен източник на живителната течност е свързано с твърде много условности, а най-голямата – дали изобщо се намира точно там подпочвена вода, особено в гористи и скалисти райони…
Но декоративен кладенец може да има всяка градина – вярно, той не може да дарява вода, но може да бъде съществен акцент в конфигурацията на пространството, в което намираме време за покой и отдих през свободното си време.
А че вместо вода от него можем да си… наберем цветя, е въпрос на организиране на достолепното му присъствие в градината.
За избор на мястото, където може да се изгради или направо постави готов модел на кладенец, няма правила – стига на собствениците да им харесва да го поставят на видно или пък на по-скрито сред зеленината кътче.
В много случаи действащи някога, но вече пресъхнали поради капризите на природата кладенци, лесно могат да се адаптират за новата им роля, но е необходимо много сигурно да се обезопасят, за да се предотвратят нелепи инциденти, предизвикани най-вече от любопитството на дечица и домашни любимци.
А ако по решение на домашния съвет в градината се планира поставянето на декоративен кладенец, то на пазара има доста интересни готови предложения, но за по-сръчните ще е въпрос на престиж и чест да изградят с ръцете си новото градинско бижу.
Най-често използваните материали за направата на кладенец са, естествено, камък и дърво – екологично чисти материали, които лесно могат да бъдат преработени. Само трябва да се вземе предвид, че дървеният материал трябва да се защити от атмосферните влияния с подходящ импрегнатор.
Най-лесно за основата (псевдошахтата) на кладенеца би било да се използват стоманобетонни пръстени, които после да се украсят с естествен или изкуствен облицовъчен камък, като могат да влязат в употреба и речни камъчета, събрани наоколо – особено, ако в близост преминава река. Или може да се използва и подходяща за целта боя за външна употреба.
Основата на кладенеца може да се изгради и изцяло от камък, тухли или бетонни плочи.
Покривът на кладенеца осигурява широко поле за творчество. Това се отнася както за размера и формата – кръгла, правоъгълна, многоъгълна, така и за покривни материали – керемиди, битумни листове, каменни плочи и т.н., поставени върху дървена конструкция.
На барабана (намерен на старо, приспособен от греда с кръгло сечение или купен нов) се навива въже или верига и се окачва кофа – стара дървена или нова цинкова, въпрос на избор.
И оттук започва вече работата по декорацията – дали ще се окачат висящи саксии, дали в самата кофа ще се посадят цветя, дали около кладенецът ще се оформи бухнала от цветове и аромати цяла лехичка… само фантазията ви може да подскаже!
И нашите идеи в галерията – също!
Галерия: