Магията на празника – още по-силна с традиционните ритуали

Какво повеляват традициите за Бъдни вечер?

Какъв би бил всеки празник без специални приготовления, весела суетня и богато нагласена трапеза?! Вероятно, просто като всички останали дни…

Когато обаче наближи моментът, в който стремглаво се впускаме в тържествените приготовления, неизбежно си даваме сметка, че  напреднатото ежедневие и начинът ни на живот повече са отнемали и много по-малко са прибавяли към традициите, достигнали до нас от стари времена.

Нека задържим усещането за приемственост, да не позволим  да не изчезне нищо от магията на празниците като се опитаме в собствените ни домове да пресъздадем поне част от типичните ритуали, макар и лекичко адаптирани в съвремеността.

В навечерието на Коледа и Рождество Христово е БЪДНИ ВЕЧЕР – един от най-тачените у нас християнски празници, свързан с много, много прастари обичаи. Естествено, трапезата, с която се почита Бъдни вечер следва тези традиции и има задължителен  характер.

А и кой по-добре от българката умее да приготви и подреди с вкус гозби на масата? Според обичая се предлагат 9 (7 или 11, но задължително нечетен брой) постни ястия: редят се зелева чорба с праз и червен пипер, яхния от боб, сарми с кисело зеле, пълнени чушки с боб и орехи, печена тиква, баница с тиква, ошаф от сушени плодове и питка.

На масата могат да се сложат още лук, чесън, сухи и пресни плодове, орехи с мед и туршии.  (Естествено, и руйно червено вино, натурална или греяна ракия!)

  

Важно обредно значение в тази вечер има погачата, наричана боговица, украсена с различни символични фигурки. В питката се слага пара за късмет през годината. Има и друго тълкувание – който получи парчето с паричката, най-много ще трябва да се труди, защото на неговия късмет и успешна работа ще разчита цялото семейство – доста сериозна отговорност, нали?!

За да бъде трапезата красива и подходяща за празника, масата може да бъде застлана с  покривка с нашенски битови мотиви, а свежи борови клонки (обикновено непослушни клончета от елхата) са чудесна украса.
В средата на масата се поставя погачата със забодена запалена свещичка, а около нея се нареждат всички приготвени ястия, плодове и ядки, поднесени в най-красивите писани керамични съдове (ако разполагате с такива, но и порцеланови също ще свършат работа.)

Всички от семейството застават прави около масата. Най-възрастният вдига питата със запалената свещичка и произнася благословия за здраве и берекет. Някога трапезата и цялото жилище се е прикадявало с тамян – днес само, ако държите на традицията и можете да си намерите от ароматното вещество.

Едва тогава се сяда около масата и майката разчупва питата с парата.
Първото парче задължително се отделя за Богородица, а второто за къщата. На когото се падне парата, ще бъде най-здрав и щастлив през годината (а и както казахме по-горе, май ще трябва и най-много да работи!).
Вероятно някои от вас са започнали отдалеч с приготовленията за празника, а останалите нека не губят време – да почетем по правилата големия хринстиянски празник, да зарадваме близките си, а и да предадем на децата си магията на Бъдни вечер!

А ето и някои от традиционните рецепти за празника:

Погача със сребърна пара

Продукти:
1 кг брашно, мая за хляб (колкото кибритена кутийка), ½ ч.л.захар, 1ч.л сол, 4 с.л. олио.

Начин на приготвяне: 
В два пъти пресято брашно правим кладенче, в което изсипваме разтворената преди това мая в леко затоплена вода, заедно с ½ ч.л. захар. Слагаме и солта, замесваме тестото, в което се поставя и добре измита паричка. Оставя се на топло, докато бухне. После се премества в намаслена тавичка и се пече около 45 мин. След изпичане, питката се оставя да си “почине”, завита в чиста кърпа.


Салата от леща

Продукти: 1 ч.чаша сварена леща, 1 с.л. нарязан магданоз, ½ ч.л смлян черен пипер,
2 с.л. оцет, 3 с.л. олио, 1 ч.л. суха чубрица, 3-4 скилидки чесън.

Начин на приготвяне:

Смесваме сварената леща с магданоза, смления черен пипер, оцета, олиото, чубрицата и ситно нарязания чесън.


Шопска зелева чорба

Продукти:
4 ч.ч. зелева чорба, 2 стръка праз, 1 и ½ с.л.олио, 1 суха люта чушка, 1 ч.л.червен пипер.

Начин на приготвяне:

Към зелевата чорба прибавяме нарязания на ситно праз, олиото, червения пипер и натрошена суха люта чушка.


Салата от зрял боб

Продукти:
1 ч.ч. зрял боб, 3-4 скилидки чесън, 2 с.л. лютеница или доматено пюре,  1 с.л.оцет, 2 с.л. олио, сол.

Начин на приготвяне:

Сваряваме боба и го пасираме ръчно или с миксер. Слагаме чесъна, счукан предварително с малко сол, оцета, олиото, лютеницата и сол на вкус.


Тиквеник (баница с тиква)

Продукти: 500 г кори за баница, 50 мл олио, 1.5 кг тиква, 200 г захар, 50 г орехови ядки, 1 ч. л. Канела, 100 г галета, 50 г пудра захар

Начин на приготвяне:
Тиквата се обелва, настъргва се и леко се задушава. Прибавят се счуканите орехови ядки, галетата, канелата и захарта. Всичко се разбърква много добре. Слагат се по 2-3 кори една върху друга, като всяка се напръсква с олио. Отгоре се поръсват с тиквената плънка. След като се загъват малко краищата им, корите се навиват на рула. Нареждат се в намазана с мазнина тава. Тиквеникът се пече в предварително загрята фурна на 200 С до готовност. Готовата баница с тиква (Тиквеник) се нарязва на порции и се поръсва с пудрата захар.


Зелеви сарми

Продукти: 5 глави кромид лук, 200 г ориз, 200 мл топла вода, 50 мл олио,
смлян черен пипер, щипка сладък червен пипер, листа от една кисела зелка

Начин на приготвяне:
В мазнината се задушава ситно нарязаният лук, а когато  е готов, върху него се изсипва оризът, който се запържва съвсем леко и се залива с 200 мл топла вода. Подправя се със сол на вкус и смления черен пипер. Оставя се да ври, докато се изпари течността.

От листата на киселото зеле се изрязват дебелите твърди части и всеки лист се разделя на две. Във всяка половинка се слага 1 ч л от сместа – сармите се сгъват като плик и се навиват. Нареждат се плътно на кръгове в тенджера, която е постлана с изрязаните твърди части от зелевите листа. Отгоре се покриват също със зелеви листа и заливат с малко вода. Поръсва се само с малко сладък червен пипер, похлупват се и се поставят на тих огън да се задушават до готовност.

И не забравяйте – каквото и да сте приготвили, колкото и да сте похапнали, традицията повелява масата на Бъдни вечер да не се разчиства, а да се остави всичко на нея до сутринта!

 

Споделете тази публикация

Post Comment